Nikodem Kujawa jest jednym z bardziej doświadczonych iluzjonistów i prestidigitatorów w Polsce wykonującym od ponad 20 lat profesjonalne pokazy sztuk magicznych.

Swoją przygodę z iluzją rozpoczął w wieku 16 lat zafascynowany iluzją sceniczną słynnego Davida Copperfielda. W 1997 r. dzięki swoim umiejętnościom Nikodem został członkiem Krajowego Klubu Iluzjonistów w Łodzi. Kilka lat później podpisał kontrakt zagraniczny na cykliczne występy w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

My Image

Profesjonalne i pedagogiczne podejście do pasji, doprowadziły do stworzenia jednego z najlepszych programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w Polsce w ramach grantu oświatowego „Iluzja bez barier” i regionalnego konkursu grantowego „Równać Szanse” skierowanych do młodzieży szkolnej. Jest również jedynym w Polsce iluzjonistą, który skutecznie aplikuje o dotacje inwestycyjne i działania promocyjno-informacyjne ze środków unijnych.

Od 2006 roku Nikodem prowadzi warsztaty z iluzji podczas kolonii Letniej Szkoły Magii m in. na Zamku Czocha, gdzie młodzi adepci sztuk magicznych mają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności z dziedziny iluzji. Wysoki poziom artystyczny oraz doświadczenie zdobyte w Polsce i zagranicą dały mu gwarancję powodzenia. Nikodem ma już na swoim koncie wiele profesjonalnych pokazów oraz sukcesów.
Występował m. in. w Czechach, na Słowenii, w Wielkiej Brytanii oraz we wspomnianych Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W 2009 roku został również wpisany do prestiżowego leksykonu biograficznego „WHO IS WHO W POLSCE”. Jako aktywny i innowacyjny iluzjonista wykonuje nie tylko pokazy dla dzieci i dorosłych ale bardzo często tworzy autorskie programy dla znanych firm, promując jednocześnie ich markę w swoich trikach.

Do swoich osiągnięć Nikodem Kujawa może zaliczyć występ w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania mikołajkowego Jolanty Kwaśniewskiej z dziećmi w 2005 r., konsultacje iluzjonistyczne w TEATRZE POLSKIM im. HIERONIMA KONIECZKI w Bydgoszczy w 2014 r., ponad 10-letnia funkcja „Psora Nikodema” podczas kolonii "LETNIA SZKOŁY MAGII" na Zamku Czocha.

Obecnie Nikodem Kujawa to zawodowy iluzjonista i prestidigitator będący w polskiej czołówce artystów sztuki magicznej, który realizuje swoje pokazy pod autorską nazwą „Iluzja bez granic”.
Opracowując nowe iluzje Nikodem dąży do tego, by podczas pokazu publiczność nie skupiała się tylko na sztuce złudzeń ale również dobrze się bawiła, dlatego nieustannie udoskonala swoje efekty, tworzy nowe triki i programy, zawsze wprowadzając w nie elementy humoru i rozrywki.
Dzięki temu każdy widz może z bliska obejrzeć niepowtarzalne widowisko, przedstawienia stają się coraz bardziej interesujące i są pozytywnie odbierane przez liczne już grono widzów.
Prywatnie - magiczny tata Patrycji i Adama oraz czarujący mąż Kingi; z wykształcenia mgr inż. budownictwa, lubi muzykę filmową i nowinki technologiczne.